top of page
2
3
4
5
6
7

O Nas

Szanowni Państwo,

po przerwie pandemicznej chcielibyśmy wrócić do Naszych cyklicznych spotkań na malowniczym Podlasiu. Stąd też propozycja reaktywacji Konferencji Zielarskiej Kobiet w nowej odsłonie pod nazwą Fitoforum.

Chcąc kontynuować wymianę wiedzy, doświadczeń, myśli i poglądów mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Konferencję, która odbędzie się w Korycinach w dniach 23-25 maja 2025 roku. Wydarzenie jest kontynuacją Konferencji odbywających się w tym miejscu w latach 2012-2019. Przez te lata tematyką konferencji niezmiennie były zagadnienia związane z substancjami pochodzenia naturalnego, fitochemią i fitoterapią. Staramy się łączyć nauki biologiczne, farmaceutyczne, chemiczne, medyczne i rolnicze. Zielarstwo wymaga bowiem wielokierunkowego podejścia, jest multidyscyplinarne. Cel i miejsce spotkania jest ten sam. Chcemy, aby spotkania Fitoforum były spotkaniami naukowców doświadczonych i młodych, entuzjastów oraz konsumentów ziół. Zapraszamy wszystkich, dla których pasją są zioła oraz wykorzystanie ich w medycynie, farmacji, kosmetologii, jak również w codziennym życiu.

Organizatorami Konferencji jest Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Komitet Organizacyjny

dr hab. Katarzyna Paradowska

Adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy naukowej  stosuje metody fizykochemiczne i zaawansowane techniki analityczne jako narzędzia badawcze do kontroli i oceny jakości leków, suplementów diety, ziół, przypraw, artykułów spożywczych oraz produktów kosmetycznych.

dr hab. inż. Elżbieta Sikora

Profesor Uczelni, kierownik Katedry Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej. W pracy naukowej  koncentruje się na zagadnieniach związanych z pozyskiwaniem, badaniem właściwości oraz zastosowaniem surowców naturalnego pochodzenia w produktach kosmetycznych i produktach chemii gospodarczej. Realizuje również  badania dotyczące  opracowywania  nowoczesnych form produktów kosmetycznych: emulsji, nanoemulsji, nanocząstek lipidowych, układów micelarnych, liposomów czy mikrokapsułek polimerowych.

dr hab. inż. Małgorzata Miastkowska

Profesor Uczelni, od 2014 zatrudniona w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej. Przedmiotem jej badań naukowych jest opracowywanie receptur nowoczesnych form preparatów (m.in. nanonośniki koloidalne, układy ciekłokrystaliczne, emulsje,  hydrożele, emulżele, biżele, hybrydy nanonośnik – matryca hydrożelowa) wspomagających leczenie stanów zapalnych  oraz ran przewlekłych skóry. Preparaty te znajdują zastosowanie jako wyroby medyczne, kosmetyczne i podłoża farmaceutyczne.

dr hab. inż. Magdalena Malinowska

Profesor Uczelni w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Jej działalność naukowa koncentruje się na pozyskiwaniu oraz charakterystyce biologicznie aktywnych ekstraktów roślinnych o potencjale kosmetycznym, w szczególności profilowaniu metabolicznym oraz ocenie właściwości antyoksydacyjnych, rozjaśniających i odmładzających kluczowych związków aktywnych.

dr inż. Katarzyna Fela

Starszy specjalista w Zakładzie Chemii i Technologii Organicznej Politechniki Krakowskiej, zajmuję się pracą administracyjno - biurową, miłośniczka ziół i kwiatów.

dr Paweł Siudem

Adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego aktywność naukowa skupia się wokół związków pochodzenia naturalnego obecnych w produktach leczniczych, żywności i suplementach diety. W pracy naukowej stosuje metody spektroskopowe i chemometryczne.

dr Natalia Dobros

Asystentka w Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej badania koncentrują się na metodach ekstrakcji związków biologicznie czynnych obecnych w roślinach oraz ich aktywności biologicznej, w szczególności aktywności antyoksydacyjnej i przeciwzapalnej.

mgr inż. Anna Łętocha

Asystent w Katedrze Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Jej działalność naukowa skupiona jest w szczególności na zagadnieniach związanych z mikrobiomem skóry, pre- i probiotykami, jako składnikami aktywnymi kosmetyków oraz mikrokapsułkami, jako nośnikami substancji aktywnych.

inż. Sylwia Jagiełło

Technik w Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Patronat honorowy

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata - Rektor Politechniki Krakowskiej

  • prof. dr hab. Marcin Sobczak - Prorektor ds. Nauki i Transferu technologii Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego

  • dr hab. inż. Piotr Michorczyk - Profesor Politechniki Krakowskiej, Dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej

  • dr hab. Piotr Luliński - Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego

  • Komitet Terapii i Nauk o Leku PAN (KTiNoL PAN).

Patronat medialny

image.png

Patronat wspierający

image.png
Speakers
Agenda

3

10

60

DNI
EKSPERTÓW
UCZESTNIKÓW

Ważne terminy

  • 31.03.2025 r. sprawne przekazanie tytułu wystąpienia

  • 30.04.2025 r. przekazanie abstraktu wystąpienia o maksymalnej długości 2 stron 

  • 30.04.2025 r. zgłoszenie udziału w konferencji

  • 09.05.2025 r. opłata konferencyjna

The Venue
Ziołowy Zakątek.jpg

Miejsce spotkania

Ziołowy Zakątek

Koryciny 73b, 17-315 Grodzisk

Wśród malowniczych lasów i pól, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku, ulokowany jest  Ziołowy Zakątek. Unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony jest w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję tego obszaru. Można znaleźć tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła.

Zioła

Program wykładów w dniu 24.05.2025 r.

8.30 - 9.30  Rejestracja uczestników 

 

9.30 - 10.00  Powitanie gości 

10.00 - 10.45  prof. dr hab. Iwona Wawer : „Ekstrakcja nadkrytyczna - zielona technologia w zielarstwie”

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Zakład Zielarstwa, Krosno

10.45 - 11.30  dr hab. Anna Nowak: „Możliwość wykorzystania Epilobium angustifolium L. w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym”

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Zakład Chemii Kosmetycznej i Farmaceutycznej, Szczecin

 

11.30 - 12.15  prof. dr hab. Agnieszka Szopa: „Biotechnologiczne innowacje roślinne: od teorii do zastosowań – przegląd badań własnych z zakresu kultur in vitro”

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny w Krakowie

12.15 - 12.45  Przerwa kawowa

 

12.45 - 13.15  prof. dr hab. Stanisław Witkowski : „Witamina E - dziwna witamina”

Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Chemii, Białystok

13.15 - 13.45   lek. med. Krzysztof Błecha: „Fitoterapia nadzieją dla osób z pogranicza zdrowia i choroby”

Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu, Żywiec

 

13.45 - 15.30  Przerwa obiadowa + wystawa produktów zielarskich+ sesja plakatowa

 

15.30 - 16.00  prof. dr hab. Wirginia Kukuła-Koch: „Lepidium peruvianum - o kompozycji i nowych zastosowaniach biologicznych peruwianskiego żeń-szenia”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Lublin

16.00 - 16.30  prof. Ilona Kaczmarczyk-Żebrowska: „Oleje roślinne jako źródło lecytyny”

Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii, Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląski                   Uniwersytet Medyczny w Katowicach

16.30 - 17.00  mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia: „Zastosowanie miodu w profilaktyce, leczeniu i odżywianiu”

Instytut Włókien Naturalnych Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

17.00 - 17.30   dr Natalia Dobros: „Zioła a psychologia”

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Sekcja – Lek roślinny, Warszawa 

 

17.30 - 18.00  mgr Mateusz Grzelecki: „Wykłady, spacery i warsztaty ziołowe na uniwersytetach   Trzeciego Wieku jako przykład aktywności seniorów”

Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza, Częstochowa

 

18.00 - 18.30  Podsumowanie i zakończenie obrad

 

19.00  Uroczysta kolacja/ognisko

Ziołowy Zakątek 5.jpg
Ziołowy Zakątek 2.jpg

Weź udział w Konferencji jako Prelegent lub Uczestnik czynny/bierny. 

Uzupełniając poniższy formularz otrzymają Państwo szczegółowe informacje na temat wydarzenia.

Dziękujemy za wiadomość!

Zarejestruj się

© 2025 Fitoforum. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Created by Sylwia Jagiełło.

bottom of page